Na začátku bylo zadání, které už snad ani nemohlo být komplikovanější. Uzoučký pozemek obklopen z obou stran domy, frekventovaná ulice, prostředí, kde se mísí městské prvky s venkovskými. Navíc domy na této ulici jsou více méně nesourodé, i když mají několik společných rysů. To byly vstupní údaje k projektu Rezidence Ráztočná od architektů Martina Vojty a Jana píst. Jak se s nimi vypořádali?
Na pozemku v severovýchodní části Vrakune, kde se aktuálně plánuje příměstská zástavba rodinných domů, stál starší zanedbaný dům ze 60. let. K němu patřilo několik drobných hospodářských staveb a zahrada. Místo něj tu dnes stojí bílá dlouhá novostavba.
Přečtěte si také
Malý a přizpůsobivý byt pro tři? Podívejte, jak se umí měnit!
Většina domů je v této lokalitě postavena na úzkých a dlouhých pozemcích a jsou umístěny podélně, kolmo na ulici. I v případě novostavby zůstal zachován princip dlouhého a úzkého domu, který je vhodným řešením pro většinu úzkých pozemků.
Úzký dům mezi stavbami
Koncept domu je založen na doplnění tradičního urbanistického kontextu venkovské zástavby, tedy území se zástavbou původních úzkých a dlouhých domů se sedlovou střechou podélně řazených kolmo na hlavní komunikaci. Zdroj: Ján Piešťany
Tradiční kontext, netradiční obsah
Jak z úzkého pozemku vytěžit požadovaný objem, který by hmotově zapadl do prostředí? Kromě délky domu, roli hraje i jeho výška.
„Koncept domu je založen na doplnění tradičního urbanistického kontextu venkovské zástavby, tedy území se zástavbou původních úzkých a dlouhých domů se sedlovou střechou podélně řazených kolmo na hlavní komunikaci. Stávající strukturu jsme vyplnili jednopodlažní objemem vytvořeným ze tří k sobě přisazených řadových domů, s podkrovím a užitnou půdou, „vysvětlují podstatu návrhu jeho autoři.

novstavba Ráztočná
Stavba sestává ze tří k sobě přisazených řadových domů, s podkrovím a užitnou půdou. Zdroj: Ján Piešťany
Jeden dům ze tří a v každém ještě tři byty
V každém jednom z těchto tří domů jsou tři byty. Byty jsou skromnější, s nevelkou podlahovou plochou (43,3 m2), avšak každý byt má vlastní malý dvůr. Ideální startovací bydlení. Dispoziční řešení bytů zaujme zejména mladých lidí – celá dispozice bytů je složena ze tří nad sebou řazených miniprostorů.
Redakce radí: Pečujte o svůj dům.
https://breaktimes.cz/pozvanka-na-odborny-workshop-na-tema-krize-a-krizova-komunikace/
https://cs1.cz/sedm-rad-pro-usporne-topeni/
https://lookmagazin.cz/stedry-prostor-ctyrpokojoveho-bytu-podtrhly-designerky-minimalistickym-designem/