Ochota dát se očkovat může po dezinformace klesnout.
Média záměrně zamlčiavajú informace o úmrtích po očkování, proto byste o tom měli informovat vy. S těmito slovy oslovila před pár týdny britská PR agentura vybraných francouzských influencerov, kteří se na sociálních sítích věnují i zdravotnictví.
Blogeři a YouTuber měli ve svých profilech na sociálních sítích přidat odkazy na údajně uniklou studii, která má dokazovat, že úmrtnost lidí očkovaných vakcínou Pfizer je až třikrát vyšší než u vakcíně od AstraZeneca. Zveřejněné informace však neměly prezentovat jako reklamu, ale jen jako svůj názor. Agentura jim za to nabízela štědrou odměnu.
Několik výrazné osobnosti, s miliony fanoušků na sociálních sítích, nabídku odmítli. Deníku Le Monde se podařilo zjistit, že PR agentura je ve skutečnosti schránkový firmou na Panenských ostrovech a že emaily poslané influencerom pocházely od manažerů z Moskvy.
Experti upozorňují na to, že počet dezinformací ze strany Ruska i Číny souvisejících s očkováním se v posledních měsících zvýšil. Několik falešné studie například tvrdí, že čínské a ruské vakcíny jsou ty jediné bezpečné.
Případ vakcíny Sputnik V však ukazuje, že ne všude mohou být podobné kampaně úspěšné, ale mohou poškodit image celého očkování.

Zájem o ruskou vakcínu projevily několik evropské státy v únoru, kdy bylo jasné, že dodávky ostatních vakcín budou opozdí. Sputnik V se očkovalo v Srbsku, jako první v Evropské unii schválili vakcínu pro použití Maďaři.
O schválení použití druhou zemí EU – Slovensku, tak informovali několik ruská média.
https://ceskymagazin.cz/s-privolanim-instalatera-se-nevyplati-otalet/
https://metso.cz/cesi-si-oblibili-drevostavby-proc-tomu-tak-je/
https://goldbach.cz/pracovni-obleceni-jako-zaklad-uspesneho-pracovniho-dne/